2.56 Община Ловеч 2022, Инвестиционен анализ
Оценки
3.79 | избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност |
2.53 | избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност |
2.50 | структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване |
1.00 | насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси |
3.00 | създадени условия за привличане на инвестиции |
Местните власти осигуряват сравнително благоприятна среда за развитие на бизнеса. Водещ принос за това има изпълнителната власт в лицето на кмета и кметския екип, които реализират мерки за осигуряване на прозрачност в управлението и политика за развитие капацитета на местната общинска администрация. Като ръководител на местната администрация, кметът реализира ясна политика за развитие на капацитета й чрез включване на служителите в квалификационни курсове и програми. В общината е създадена система за мониторинг и ефективен контрол върху дейността на администрацията, която обхваща и изпълнението на етичния кодекс от страна на служителите. Кметът осъществява адекватен контрол върху дейността на общинските дружества, като използва механизмите за одит; дейността на контролните органи се основава на ясен и равнопоставен подход спрямо икономическите субекти.
Общинската администрация получава една от най-високите оценки в сравнение с останалите общински администрации, включени в изследването. Тя има създаден капацитет за ефективно предоставяне на административни услуги, включително и по електронен път. Администрацията осигурява необходимата публичност относно регистрите, обсъжданите документи и политики, поддържа адекватна обратна връзка с потребителите на административни услуги и се придържа към стандартите за отчетност.
Общината поддържа сайт, на чиято основна страница са създадени секции „Инвестирай в Ловеч“, както и секции относно „Търгове и конкурси“, „Профил на купувача“, „Устройство на територията, техническа инфраструктура и екология“, „Финанси, икономика туризъм и транспорт“; осигурен е достъп до регистър на земеделски земи, с възможност за извършване на справки. Липсва информация относно възможности за стартиране на бизнес, иновативни стартъп икономически дейности. Секцията „Инвестирай в Ловеч“ предоставя информация относно имоти за продажба и имоти за отдаване под наем.
Бизнесът разполага с благоприятни възможности за осъществяване на икономическа дейност. Общинският съвет е създал относително добра база за развитие на бизнеса, като е приел нормативни документи, облекчаващи административната тежест за стартиращи бизнеси. Въпреки че природните характеристики на релефа не предоставят възможности за инвестиции в мащабни проекти, в общината са предприети действия за насърчаване на инвестициите – създадена е индустриална зона, която е снабдена с необходимата инфраструктура. В общината е създадена ясна нормативна база за консултативния процес с бизнеса и с гражданските организации, като е осигурена публичност на правилата и на съставите на обществени и консултативни съвети. В общината е учреден Съвет за икономически развитие, който цели да подпомага дейността на местната изпълнителна власт и за предоставя становища относно политики за развитие на общината.
Гражданските организации имат определен принос за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти. Приносът на медиите е сравнително по-ограничен.