Индекс 2024
Политически партии
2024, За всички градове
3.04
1 2 3 4 5 София Русе Велико Търново Габрово Добрич Смолян Ямбол Враца Бургас Видин Стара Загора Пловдив Перник Кюстендил Монтана Благоевград Плевен Силистра Пазарджик Ловеч Разград Сливен Търговище Хасково Варна Шумен Кърджали

Индексът на политическите партии за 2024 г. е 3,04 точки, което показва тенденция за понижение през последните три години със стойности на индекса 3,06 през 2023 и 3,22 през 2022 г. Тази негативна тенденция се дължи преди всичко на показателите, свързани с практиките за купуване на гласове и натиск върху избирателите, както и на скритото финансиране на предизборните кампании. От 2022 г. насам се установява значително понижение на общата стойност по показателя „практики за купуване на гласове и контролиран вот“ и свързаните с тях скрити финансови ресурси – от 3,63 т. през 2022 г. до 3,07 т през 2024 г.

Известна позитивна тенденция е свързана с разширяването на палитрата от източници за финансиране, като наред със средствата от държавна субсидия се установява по-често получаване на приходи от дарения на кандидати и на симпатизанти.

Водещи позиции в класацията на политическите партии заемат структурите в големите градове, където те разполагат със значително по-голям капацитет – партийни структури, активисти, финансови ресурси и партийни офиси за извършване на политическа дейност. На първо място в класацията е София с резултат от 3,5 т., следвана от Русе (3,48), Велико Търново (3,46), Габрово и Добрич (3,44); на последно място в класацията са партийните структури в Кърджали (1,94 т.), Шумен (2,52), Варна (2,60), Хасково (2,66), Търговище (2,68) и Сливен (2,75).

С началото на новия мандат на общинските съвети и на кметовете се наблюдават повече опити на местните структури на политическите партии да установят и поддържат диалог с местните общности, да реализират партийни инициативи и промени в местното самоуправление в отговор на изразени очаквания на гражданите, както и да подкрепят обществени кампании и граждански инициативи. Повечето от представителите на политическите партии декларират ангажимент, свързан с опазването на зелени площи, развитието на инфраструктура, опазването на паметници и като цяло подкрепят културни каузи и благотворителни инициативи, особено такива, които са насочени към деца или уязвими групи. Инициативи за необходимите антикорупционни мерки на местно ниво намират разнороден израз. Наблюдават се добри практики в няколко насоки: публикуване на въпросите на общинските съветници и на докладите относно тяхното гласуване в интернет (Силистра); инициативи за директен контакт между гражданите и общинската администрация чрез електронни платформи за подаване на сигнали и предложения; приемни с граждани и осигуряване на канали за обратна връзка (Враца); предложения за обсъждане на проектобюджета в ден и час, които са удобни за гражданите (Добрич). Като цяло общата тенденция е антикорупционната проблематика да минава на заден план и да се използва преди всичко като реторика, зад която стоят малко на брой и/или незначителни като ефект политически действия.

ИЗМЕРЕНИЯ НА ИНДЕКС Политически партии
Капацитет 3.13
Адекватни ресурси 3.07

Основни източници на финансиране на партиите 3.31

Използване на предоставеното от общината помещение за партията 3.83

Използване на средства с неясен произход за купуване на гласове и за скрито отразяване в медиите 2.06

Независимост и представителство на интереси 3.19

Независимост на общинските съветници от външно влияние 3.37

Роля на местните структури при номиниране на кандидати за изборни позиции 3.00

Роля 2.69
Подкрепа за антикорупционни програми 2.57

Антикорупционни предложения в предизборни програми на национално ниво 2.85

Антикорупционни политики и мерки на партиите на местно ниво 2.30

Взаимодействие с гражданското общество 2.81

Партийни инициативи в отговор на очаквания и потребности на гражданите 2.00

Подкрепа на обществени кампании и граждански инициативи 3.61

Управление 3.31
Прозрачност на местните политически партии/кандидати 3.40

Осигурена информация относно местните партийни ръководства и данни за контакт с местните партийни клубове 3.61

Партийните клубове осигуряват публична информация за адреса и дейността на местните партийни структури 3.19

Отчетност на местните политически партии/кандидати 3.53

Отчетност относно финансирането на партии и кандидати в съответствие със законодателството и международните стандарти 3.53

Придържане към етични стандарти 3.01

Наличие на етични правила, които са известни на партийните членове 3.07

Прилагане на етичните правила - случаи на неетично поведение и приложени санкции от партийните ръководства 3.61

Практики за купуване на гласове и контролиран вот 2.33