2022, За всички градове
2022, За всички градове
Общата стойност на Индекса на ОД на МВР през 2022 година е 3,42 точки.
Оценката за приноса на ОД на МВР към местната система за почтеност е формирана на базата на изследване на 12 обособени индикатора, информацията за които е събирана посредством анкети, официално публикувани статистически данни, допълнително предоставени данни по реда на Закона за достъп до обществена информация, както и анализ на официалните интернет страници на областните дирекции в областните центрове.
В общата класация на основните стълбове на Местната система за почтеност органите на МВР заемат четвърта позиция от десет изследвани структури със средна стойност от 3,42 точки. Този сектор регистрира осезаемо подобрение в представянето си спрямо периода 2015-2017 г.
Спрямо 2017 година има значително подобрение в представянето на МВР по следните индикатори: ефективност на разследването – дял на върнатите досъдебни производства поради съществени процесуални нарушения при разследването; осигуряване на публичност на информация за работата на МВР; устойчива практика за отчетност на полицията на местно ниво.
Същевременно се регистрира отстъпление в два от индикаторите: разкрити корупционни престъпления, по-конкретно „подкуп“; способност за устояване на корупционен натиск.
Водещи позиции в класацията заемат структурите на ОД на МВР в Пловдив и Разград, като Пловдив регистрира значително подобрение спрямо предходното изследване (17-то място в индекса за 2017 г.). Значително по-добро представяне спрямо 2017 г. имат структурите на ОД на МВР в Шумен (3-то място през 2022 г. спрямо 14-то място през 2017 г.), Плевен (26-то място през 2022 г. спрямо 8-мо място през 2017 г.). На дъното на класацията са структурите на МВР в Благоевград и Търговище, като влияние за това оказват по-ниските оценки на индикаторите, измерващи разследвания за корупция и отчетност на полицията на местно ниво.
Като цяло структурите на МВР възприемат все по-масово добри практики, като в тази насока положителни примера са създаването на секции в почти всички сайтове на ОД на МВР относно достъпа до обществена информация, както и по-мащабни инициативи, свързани с антикорупционни обучения на служителите. По-сериозните дефицити са свързани с разкриването на корупционни престъпления по служба и с отчетността на полицията.
Анти-корупционно обучение на служителите в Од на МВР 3.52
Кариерно израстване на ръководни служители в ОД на МВР въз основа на конкурси 3.52
Независимост на полицейското ръководство – отказ от практики за временно назначаване на ръководна длъжност 4.81
Безпристрастност в дейността на служителите – устояване на корупционен натиск 2.83
Разкрити корупционни престъпления – престъпления по служба с последваща облага (чл. 282, 283, 283 а НК) 1.87
Разкрити корупционни престъпления – подкуп (чл. 301 – 307а НК) 2.48
Ефективност на разследването - върнати досъдебни производства поради съществени процесуални нарушения при разследването 5.00
Практика по предоставяне на достъп до обществена информация 3.32
Осигуряване на публичност на информация за работата на МВР 4.22
Устойчива практика за отчетност на полицията на местно ниво 2.69
Мерки за предотвратяване на конфликт на интереси 5.00
Ефективност на системата за докладване на корупция 3.00
2022 - За страната, стойности на индекса по стълбове