Индекс 2017
За всички стълбове
2017, ОБЩИНА Кърджали
3.15
1 2 3 4 5 3.53 Общинскисъвет 3.39 Кмет 3.46 Общинскаадминистрация 2.94 Политическипартии 3.61 Съдилища 3.17 Полиция 2.28 Бизнес 2.41 Медии 2.74 Гражданскообщество

Кърджали е сред общините, които регистрират устойчива тенденция на подобрение в общата стойност на индекса в Местната система за почтеност – от 2,84 за 2015 г., 2,98 за 2016 г. до 3,15 през 2017 г. Съществен принос в тази насока имат подобрените показатели за етична рамка в управлението на Общинския съвет (3,53), за прозрачност в работата на кметския екип (3,39) и подобрения потенциал на местната администрация да предоставя услуги по електронен път (3,46). Позитивен принос при конструирането на общата оценка дават още дейността на съда (3,48) и полицията (3,83) – в първия сектор подобрението се дължи на подобрената срочност в решаване на делата, а по отношение ОД на МВР се отчитат добри практики по работа със сигнали за корупция сред състава и максимални резултати в направление разкриваемост на корупционното престъпление подкуп.

Съществен дефицит обаче все още се регистрира по отношение на активното консултиране на обществените и граждански организации в процеса на изработване на местни политики – стойностите по тези показатели са далеч от средните за страната. Местните граждански организации в Община Кърджали получават обща оценка 2,74, което е малко под средното за страната – гражданските организации не са достатъчно активни в инициираното на мерки и политики и в провеждането на застъпнически кампании, свързани с противодействие на корупцията и установяване на практики за добро управление. Местният бизнес в Община Кърджали получава обща оценка 2,28, което е значително под средното за страната. Трите измерения – капацитет (независимост), роля на бизнеса в местната система за почтеност и механизми за вътрешно управление – получават незадоволителна оценка. Местните медии също получават оценка, която е значително по-ниска от средната стойност за страната – индексът от 2,41 е показател за пасивна роля на терена на противодействието на корупцията и неглижирането на въпроса за етичните стандарти в журналистическата работа.

За да бъде регистрирана съществена промяна в представянето на Кърджали са необходими целенасочени действия по промяна в публичността относно стратегическите приоритети за развитието на общината и изпълнението на важни управленски решения, както и да се развие потенциала на местния обществен посредник. Най-съществени усилия следва да бъдат инвестирани в утвърждаване ролята на местните бизнес организации и по-значимите фирми от местния бизнес сектор в общината като партньор и инициатор на мерки и политики за противодействие на корупцията и утвърждаване на принципите на публичност и почтеност в местното самоуправление.