Индекс 2016
Политически партии
2016, ОБЩИНА Търговище
2.69
Капацитет
3.50
Роля
2.75
Управление
1.83

КАПАЦИТЕТ

Адекватни ресурси

Политическите партии разполагат с необходимите материални ресурси, за са осъществяват своята дейност. Бюджетът на повечето партии се формира от централа и членски внос, като функционирането на редица партийни структури се поддържа и с дарения на лични средства от партийните активисти. Партиите използват помещенията основно за партийна дейност. Значителна част от партиите, представени в местния общински съвет, не разполагат с помещения – общинска собственост.

Независимост и представителство на интереси

Партии от широк политически спектър са представени в Общинския съвет, като няма ясно формирано мнозинство. Наблюдават се чести динамични прегрупирания в зависимост от спецификата на обсъждания въпрос. В тази връзка е необходимо да се подчертае наличието на особен интерес на икономическите интереси на част от общински съветници относно управлението на общинската собственост. Установена е практика по важни въпроси да се извършват предварителни договорености, като в рамките на заседанията не се провеждат активни дискусии. Към настоящия момент няма налична информация за зависимост на общинските съветници от нерегламентирано влияние.

 

РОЛЯ

Подкрепа за антикорупционни програми

Инициирането и осъществяването на мерки, насочени към превенция и противодействие на корупцията, не е приоритет в работата на партиите, представени в общинския съвет. Няма предприети действия от нито една от подписалите партии за изработване на антикорупционна стратегия или етичен кодекс на общинските съветници. Налице е пасивен подход към проблема, като политическите партии очакват инициатива на други субекти и декларират готовност за подкрепа в случай, че има представени предложения в тази насока.

Взаимодействие с гражданското общество

Повечето партии, представени в местния Общински съвет, са предложили инициативи в отговор на искания на граждани и организирани приемни (изграждане на паркинги до детски образователни институции; ремонт на читалищните сгради в селата; оказване на финансова подкрепа за деца в неравностойно социално положение, подпомагане на абитуриенти). Съществуват конкретни примери за подкрепени инициативи на граждански организации (подкрепа за участието в национален конкурс на детски танцов ансамбъл; подкрепа на „Клуб на НСО“ при осъществяването на посещение на културно мероприятие на деца и родители по повод Деня на бащата).

 

УПРАВЛЕНИЕ

Прозрачност на местните политически партии

На местно ниво партиите нямат добре работещи механизми за публичност на информацията за лицата от местните партийни ръководства и данни за контакт с местните партийни клубове. Липсата на собствени интернет сайтове се компенсира от поддържането на интернет профили в социалните мрежи. Адресите на партийните клубове на повечето партии са публично известни и са на видимо място, но в повечето от тях на видимо място не е осигурена информация за проведените срещи, взети решения и осъществявани кампании.

Отчетност

По данни от одитния доклад на Сметната палата относно отчетите на партиите, представени във връзка с последните местни избори, 60% от партиите, представени в местния парламент, са допуснали нарушения/отклонения от законовите изисквания за отчетност.

Придържане към етични стандарти

Част от партиите декларират, че имат правила, но не посочват конкретни примери и правят препратки към такива правила на национално ниво. В публичното пространство има единични публикации за неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции.

ИЗМЕРЕНИЯ НА ИНДЕКС Политически партии
Капацитет 3.50
Адекватни ресурси 4.00

Основни източници на финансиране на партиите 4.00

Използване на предоставеното от общината помещение за партията 4.00

Независимост 3.00

Представителност на политическите партии в Общинския съвет 3.00

Зависимост на политическите групи в ОбС от нерегламентирано влияние 3.00

Роля 2.75
Подкрепа за анти-корупционни програми 2.00

Готовност на партиите да изпълнят предизборните си ангажименти от Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 2.00

Готовност на партиите да подкрепят ефективно изпълнение на Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 2.00

Взаимодействие с гражданското общество 3.50

Нови инициативи на партията/групата в ОбС във връзка с очаквания и потребности на гражданите 4.00

Подкрепа на обществени кампании и граждански инициативи 3.00

Управление 1.83
Прозрачност на местните политически партии/кандидати 2.00

Гражданските организации могат да получат актуални данни относно финансирането на предизборните кампании на партиите/кандидатите 2.00

Партийните клубове осигуряват публична информация за дейността на местната партийна структура 2.00

Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00

Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00

Почтеност при номиниране и избор 2.50

Партиите имат правила за разглеждане на неетично поведение на общински съветници от тяхната политическа група 2.00

Липсват случаи на неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции 3.00