
2016, ОБЩИНА Русе
КАПАЦИТЕТ
Адекватни ресурси
Политическите партии, представени в местния Общински съвет, разполагат с необходимите материални ресурси, за са осъществяват своята дейност. Бюджетът на повечето партии се формира от приходи от държавна субсидия, предоставена от съответните партийни централи, а също така и от членски внос. Делът на приходите от членски внос варира в широк диапазон – между 20% и 100% от всички средства. Партиите използват помещенията както за партийна дейност, така и за срещи с граждани и за осъществяване на обществени каузи (изложби, представления на ансамбли и др. чествания).
Независимост и представителство на интереси
Партии от широк политически спектър са представени в Общинския съвет, като в повечето случаи те препятстват определянето на политически решения от конкретни заинтересовани групи със свой тесен частен интерес. Няма съмнения за зависимост на общинските съветници от нерегламентирано влияние. Една от партиите, формиращи мнозинство в местния парламент, посочва, че е изградила вътрешни механизми и административни процедури, които се прилагат в случай на съмнения за подобни зависимости.
РОЛЯ
Подкрепа за антикорупционни програми
Само част от партиите, подкрепили Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт, са предприели действия да приемат дългосрочна стратегия за превенция на корупцията в общината за периода 2015 – 2019 г. и работят за приемане на Етичен кодекс на общинския съветник. Към момента на извършване на изследването тези действия се изразяват в намерение за създаване на комисия, която да разработи стратегия за превенция на корупцията. В Общинския съвет е създадена Етична комисия.
Взаимодействие с гражданското общество
Повечето партии вече са предложили поне една инициатива в новия мандат в резултат от проведени срещи, дискусии и организирани приемни с граждани (всички посочени инициативи са свързани с подобрение на инфраструктура – ремонти, построяване на детски площадки, ремонт и поддържане на зелени площи, обезопасяване на пътни артерии). Съществуват множество примери сред основните политически партии за подкрепени инициативи на граждански организации или на обществени кампании (подкрепа за провеждане на семинари за младежка заетост, форум на пчеларите в Североизточна България, конференции за разработване на проекти за финансиране от фондовете на ЕС за малки и средни предприятия; подпомагане дейността на пенсионерски клубове и на читалища; участие в беседи на Българската асоциация на пострадалите от катастрофи).
УПРАВЛЕНИЕ
Прозрачност на местните политически партии
Действията за гарантиране на повече публичност на местните политически партии могат да бъдат определени като адекватни. Сайтовете на повечето основни партии на местно ниво осигуряват публично достъпна информация за лицата от местното партийно ръководство и данни за контакт с местните партийни клубове. Адресите на партийните клубове на повечето местни партии са публично известни, но в повечето от тях на видимо място не е осигурена информация за проведени срещи, взети решения и осъществявани кампании.
Отчетност
По данни от одитния доклад на Сметната палата относно отчетите на партиите, представени във връзка с последните местни избори, 72% от партиите, представени в местния парламент, са допуснали нарушения/отклонения от законовите изисквания за отчетност.
Придържане към етични стандарти
Представители на повечето партии декларират, че съществуват правила и процедури за разглеждане на неетично поведение на общински съветници. Една от политическите партии е установила практика за подписване на договор, с който съответният кандидат за изборни позиции се задължава да предприеме действия за прекратяване пълномощията като общински съветник в случай на конфликт на интереси и установени факти за участие в корупционни схеми. Друга партия е установила механизъм за отчетност на всеки 6 месеца пред общинското ръководство.
Основни източници на финансиране на партиите 3.00
Използване на предоставеното от общината помещение за партията 5.00
Представителност на политическите партии в Общинския съвет 4.00
Зависимост на политическите групи в ОбС от нерегламентирано влияние 4.00
Готовност на партиите да изпълнят предизборните си ангажименти от Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 2.00
Готовност на партиите да подкрепят ефективно изпълнение на Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 3.00
Нови инициативи на партията/групата в ОбС във връзка с очаквания и потребности на гражданите 4.00
Подкрепа на обществени кампании и граждански инициативи 5.00
Гражданските организации могат да получат актуални данни относно финансирането на предизборните кампании на партиите/кандидатите 4.00
Партийните клубове осигуряват публична информация за дейността на местната партийна структура 3.00
Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00
Партиите имат правила за разглеждане на неетично поведение на общински съветници от тяхната политическа група 3.00
Липсват случаи на неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции 4.00
2016 - За страната, стойности на индекса по стълбове