Индекс 2016
Политически партии
2016, ОБЩИНА Пазарджик
2.61
Капацитет
3.00
Роля
2.50
Управление
2.33

КАПАЦИТЕТ

Адекватни ресурси

Политическите партии, представени в местния Общински съвет, разполагат с необходимите материални ресурси, за са осъществяват своята дейност. Бюджетът на повечето партии се формира равностойно от три основни вида източници: субсидия, членски внос и дарения. При някои от партиите превес имат средствата от държавната субсидия, но съществува и установена практика за финансиране чрез членски внос и дарения. Партиите използват предоставените от общината или областната управа помещения основно за партийни цели – събрания, партийни форуми, както и срещи с гражданите на народните представители и общинските съветници.

Независимост и представителство на интереси

Изследването дава основания за незадоволителна оценка на независимостта на политическите партии от външно влияние и ефективността при представителство на интересите на техните избиратели. Мнозинството в Общинския съвет е доминирано от временни коалиции, които често влияят на политически решения в управлението на Общината. Няма публично известна информация за зависимост на общински съветници от нерегламентирано влияние. Същевременно, мненията на партийните представители са силно поляризирани. При оценката на този показател е необходимо да се вземе предвид и структурата на Общинския съвет, която е показател за неефективни партийни механизми за възпиране на влиянието на частни интереси в решенията на местния парламент.

 

РОЛЯ

Подкрепа за антикорупционни програми

В началото на мандата на новия Общински съвет няма предприети конкретни действия, насочени към разработване на антикорупционна стратегия или към използване на съществуващия етичен кодекс като инструмент за регулиране поведението на общинските съветници. В община Пазарджик има разписан етичен кодекс, като няма данни да е използван като инструмент за регулиране на етичното поведение през последната година. Партиите изразяват готовност да подкрепят инициативи за открито и прозрачно управление, но до този момент не са предприели конкретни действия в тази насока.

Взаимодействие с гражданското общество

Повечето партии вече са предложили поне една инициатива в новия мандат, които са резултат от проведени поредица от срещи/организирани приемни с граждани. Политическите партии подхождат резервирано при оказването на подкрепа на инициативи на граждански организации, като един от посочените мотиви е опасението да не бъдат обвинени в обвързаности. Съществуват множество примери за подкрепени инициативи на граждански организации и за собствени инициативи в полза на обществени кампании (кампании за събиране на средства за болни хора, поставяне на паметни плочи, организиране на дарителски кампании, подкрепа на талантливи деца, намаляване на такси за детски градини, организиране на фестивали, изготвяне на туристически маршрут за забележителностите на града).

Част от партиите са предприели действия по реализиране на нови инициативи в рамките на новия мандат на Общинския съвет. Инициативите са основно насочени към благоустрояване и подобряване на инфраструктурата, промени в Наредбата за обществения ред. Констатирана е предпазливост при оказването на подкрепа на граждански инициативи. Основно подкрепата се насочва към благотворителни инициативи, подпомагане на фонд за подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми, благотворителните кампании за Коледа, Великден, както и други подобни събития в полза на нуждаещи се.

 

УПРАВЛЕНИЕ

Прозрачност на местните политически партии

Съществува разнородна практика за гарантиране прозрачност на дейността на политическите партии. Само три партии осигуряват публичност на информация за контакт с партийното ръководство и то като раздел/рубрика от националния сайт. При другите партии няма такъв раздел в националния сайт. Адресите на партийните клубове на повечето местни партии са публично известни, но в повечето от тях на видимо място не е осигурена информация за срещите/ взети решения/осъществявани кампании. Почти всички партии използват активно социалните мрежи, като например са създали профил във Фейсбук, чрез които осигуряват публичност на информация, свързана с текущи събития.

Отчетност

По данни от одитния доклад на Сметната палата относно отчетите на партиите, представени във връзка с последните местни избори, 80% от партиите, представени в местния парламент, са допуснали нарушения/отклонения от законовите изисквания за отчетност.

Придържане към етични стандарти

Представители на повечето партии подчертават, че съществуват правила и процедури за разглеждане на неетично поведение на общинските съветници. Малка част от партиите посочват, че имат правила, разписани в партийни документи, преди всичко на национално ниво. Според интервюирани представители на една от партиите има практика в прилагането на тези текстове. Останалите представители на партиите предпочитат да боравят с определения като „неписани правила“ за регулиране на неетично поведение, които включват мъмрене, забележка, порицание и т.н. От началото на този мандат в публичното пространство няма регистрирани случаи на неетично поведение или обвинения в корупция на общински съветници.

ИЗМЕРЕНИЯ НА ИНДЕКС Политически партии
Капацитет 3.00
Адекватни ресурси 4.00

Основни източници на финансиране на партиите 4.00

Използване на предоставеното от общината помещение за партията 4.00

Независимост 2.00

Представителност на политическите партии в Общинския съвет 2.00

Зависимост на политическите групи в ОбС от нерегламентирано влияние 2.00

Роля 2.50
Подкрепа за анти-корупционни програми 2.00

Готовност на партиите да изпълнят предизборните си ангажименти от Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 2.00

Готовност на партиите да подкрепят ефективно изпълнение на Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 2.00

Взаимодействие с гражданското общество 3.00

Нови инициативи на партията/групата в ОбС във връзка с очаквания и потребности на гражданите 3.00

Подкрепа на обществени кампании и граждански инициативи 3.00

Управление 2.33
Прозрачност на местните политически партии/кандидати 3.00

Гражданските организации могат да получат актуални данни относно финансирането на предизборните кампании на партиите/кандидатите 3.00

Партийните клубове осигуряват публична информация за дейността на местната партийна структура 3.00

Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00

Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00

Почтеност при номиниране и избор 3.00

Партиите имат правила за разглеждане на неетично поведение на общински съветници от тяхната политическа група 3.00

Липсват случаи на неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции 3.00