
2016, ОБЩИНА Благоевград
КАПАЦИТЕТ
Адекватни ресурси
Политическите партии, представени в местния Общински съвет, разполагат с необходимите материални ресурси, за са осъществяват своята дейност. Бюджетът на повечето партии се формира от три основни вида източници: субсидия, членски внос и дарения. Доминиращ дял имат средствата от държавната субсидия, но съществува и установена практика за финансиране чрез членски внос и дарения от активисти, които поддържат функционирането на партийни офиси. Партиите използват помещенията основно за партийна дейност.
Независимост и представителство на интереси
Изследването дава основания за незадоволителна оценка на независимостта на политическите партии от външно влияние и ефективността при представителство на интересите на техните избиратели. Мнозинството в Общинския съвет е доминирано от временни коалиции, които често влияят на политически решения в управлението на Общината. Има непотвърдени данни за зависимост на общинските съветници от нерегламентирано влияние, като данните се основават на оценки на анкетирани представители на политически партии.
РОЛЯ
Подкрепа за антикорупционни програми
В началото на новия мандат на Общински съвет е налице политическа воля за осъществяване на инициативи, насочени към по-добро управление, и на мерки в отговор на формулирани обществени очаквания. Партиите, подписали Обществения договор за почтено и открито управление на местната власт партии, са предприели действия за изпълнение на поетите ангажименти. През 2016 година с пълно мнозинство от Общинския съвет е приет Етичен кодекс на общинския съветник. През 2016 година с пълно мнозинство от Общинския съвет е приет Етичен кодекс на общинския съветник, като изпълнението на този ангажимент в отговор на резултатите от миналогодишното изследване и на отправените препоръки.
Взаимодействие с гражданското общество
Повечето партии, представени в местния Общински съвет, са предложили инициативи в отговор на искания на граждани и организирани приемни (съдебно дело срещу отказ от предоставяне на договор между общината и наемател, отмяна на такси за издаване ЕГН на деца). Съществуват конкретни примери за подкрепени инициативи на граждански организации (осигуряване офис за работа на туристическо сдружение, подкрепа на антикорупционна инициатива, организиране на заседание на антикорупционен съвет).
УПРАВЛЕНИЕ
Прозрачност на местните политически партии
Действията за гарантиране на повече публичност на местните политически партии могат да бъдат определени като адекватни. Сайтовете на повечето основни партии на местно ниво осигуряват публично достъпна информация за лицата от местното партийно ръководство и данни за контакт с местните партийни клубове. В тази връзка важна роля играят и социалните мрежи, където съществуват Фейсбук страници на местните партийни организации. Адресите на партийните клубове на повечето местни партии са публично известни, но в повечето от тях на видимо място не е осигурена информация за срещите, взетите решения и осъществяваните кампании.
Отчетност
По данни от одитния доклад на Сметната палата относно отчетите на партиите, представени във връзка с последните местни избори, 80% от партиите, представени в местния парламент, са допуснали нарушения/отклонения от законовите изисквания за отчетност.
Придържане към етични стандарти
Като цяло, въпросите, свързани с етично поведение на политически лидери и представители в местните институции, не са обект на внимание на политическите партии на местно ниво. Част от партиите декларират, че имат правила за разглеждане на неетично поведение на общинските съветници, но липсват конкретни примери за ефективно приложение. В публичното пространство има данни (в т. ч. и представени в медийни публикации) за неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции.
Основни източници на финансиране на партиите 4.00
Използване на предоставеното от общината помещение за партията 4.00
Представителност на политическите партии в Общинския съвет 2.00
Зависимост на политическите групи в ОбС от нерегламентирано влияние 2.00
Готовност на партиите да изпълнят предизборните си ангажименти от Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 4.00
Готовност на партиите да подкрепят ефективно изпълнение на Обществен договор за почтено и открито управление на местната власт 3.00
Нови инициативи на партията/групата в ОбС във връзка с очаквания и потребности на гражданите 4.00
Подкрепа на обществени кампании и граждански инициативи 3.00
Гражданските организации могат да получат актуални данни относно финансирането на предизборните кампании на партиите/кандидатите 4.00
Партийните клубове осигуряват публична информация за дейността на местната партийна структура 3.00
Отчетност на местните политически партии/кандидати 1.00
Партиите имат правила за разглеждане на неетично поведение на общински съветници от тяхната политическа група 2.00
Липсват случаи на неетично поведение и обвинения в корупция спрямо партийни ръководители и представители на партиите в местните институции 2.00
2016 - За страната, стойности на индекса по стълбове