2016, За всички градове
2016, За всички градове
КМЕТСКАТА ИНСТИТУЦИЯ в Индекса на Местната система за почтеност – 2016
Кметът е централна фигура в реализацията на публични политики за общността. Потенциалът за въздействие на кметската институция върху развитието на Местна система за почтеност е оценяван въз основа на 21 индикатора, разпределени отново с превес по отношение на измеренията роля и вътрешно институционални практики на управление. Средната стойност на индекса за 2016 г. запазва същите нива както предходната година – 3.57 точки и нарежда институцията на второ място в общата класация от изследвани девет сектора.
Използваните източници на информация са преглед на официалните интернет страници на институцията, документален анализ, пряко наблюдение и медиен мониторинг.
Изследването на капацитета на кметската институция. се базира на оценка на способността за реализация на ясна управленска визия и мобилизиране на необходимите ресурси за развитие на общността. Запазва се тенденцията, регистрирана и по отношение практиката на кметските екипи от мандат 2011- 2015 г. да спазват в единични случаи законовото изискване за представяне на управленска програма при встъпването си в длъжност. В по-малко от половината общини в областните центрове кметовете от новия мандат 2015- 2019 г. са предложили такава, но прави впечатление, че добрата практика се задава от новоизбрани кметове на общини като Видин, Добрич и Разград. Негативна практика се регистрира в Кюстендил и Монтана – гражданите трудно могат да получат достъп до управленската програма за новия мандат. От новите кметски екипи едва половината поддържат стандарт на публичност и отчетност на за изпълнение на целите и задачите от управленската си програма. В останалите случаи практиката на кметските екипи не надхвърля изискуемите по реда на действащото законодателство стратегически планове и документи за развитие. Липсата на публично достъпна програма за управление предпоставя и невъзможност за граждански контрол по отношение на нейното изпълнение.
Измерението ясна управленска визия получава обща стойност от 3.59 точки.
Мобилизирането на необходимите ресурси за развитие на общността е практика, която продължава да отговаря на водещите стандарти относно разработването и приложението на стратегии за привличане и прозрачно управление на публични ресурси в дейността на половината от кметовете с мандат 2015 – 2019 г. макар всички изследвани общини да регистрират оценки над средната.
Ролята на кметските екипи за изграждане на устойчива Местна система за почтеност е изследвана през призмата на три показателя: управление на местната администрация, контрол върху доставчиците на публични услуги и взаимодействие с местния бизнес. Стойностите по първия показател показват подобряване на тенденцията за разширяване кръга от общини, които прилагат устойчиви практики за публичност на процедурите за подбор на служители и спазване на конкурсното начало. Показателят получава средна стойност от 4.02 точки за 2016 г.
Контролът върху доставчиците на публични услуги е сред показателите с най-ниски стойности за кметската институция в национален мащаб – 3,28 точки. Традиционно слаби резултати по този показател за втора поредна година регистрират общините Варна, Перник, Велико Търново, Кърджали, Кюстендил, Търговище. Индексът за 2016 г. не регистрира подобрение и по третия изследван показател – взаимодействие с местния бизнес. Съществен дефицит остава публично достъпната информация за ефективността на контролната дейност в общините. Средната стойност на измерението роля за 2016 г. в национален мащаб е 3.34 точки.
Основната група индикатори за оценка приноса на кметската институция към Местната система за почтеност са групирани в измерение вътрешно институционални практики на управление. Оценявани са прозрачността на бюджета и бюджетната процедура, отчетността и почтеността в работата на кметския екип.
Прозрачността на бюджетната процедура е индикатор са най-високи стойности от 4.1 точки и може да се счита като почти устойчив стандарт предвид законово установените задължения в това отношение. Във всички общини, макар и с известна степен на отклонения от общото правило за ефективност, кметовете организират обществени обсъждания на проектите за бюджет. Разнородни остават практиките по отчет на изпълнението на бюджета, както и регулярността в публикуване на данни за изпълнението.
Отчетността като ефективна практика на кметския екип е оценявана както по отношение на отчетите за изпълнение решенията на Общинския съвет и изпълнение на управленската програма, така и по отношение регулярното отчитане пред обществеността посредством иновативни форми на комуникация. Показателите за отчетност бележат ниски стойности за 2016 г. в групата на управленските практики – 3.26 точки (спрямо 3.7 точки за 2015 г.). Проблем при 2/3 от кметовете е поддържането на стандарт на отчетност за изпълняваните стратегии и управленски програми.
По отношение работата на кметските екипи, показателят с по-висока стойност спрямо изследването от 2015 г. е почтеността. Въпреки че етични правила за дейността на кметския екип като част от общинска администрация са налични в по-малко от 1/5 от общините в областните центрове, от началото на мандата до края на изследвания период единични са случаите на корупционни скандали.
Кметът е предложил визия за развитието на общината 3.44
Отчети за изпълнение на управленска програма 3.26
Други стратегии за развитие на общината 4.07
Приета е годишна програма за инвестиционни/капиталови разходи, отчитаща нуждите на жителите на общината 3.76
Привлечени са външни ресурси по проекти, допълнителни към бюджета на общината 4.81
Публично се отчита информация за текущи и приключени проекти на общината 3.35
Назначенията в общинска администрация се извършват въз основа на конкурси и критерии за доказани професионални качества 4.02
Служителите в администрацията са включени в курсове за повишаване на професионалната квалификация 2.30
Прозрачност на избора на външни изпълнители по проекти на общината 3.93
Контрол върху доставчици на публични услуги/изпълнение договори на общината 3.24
Местният бизнес е консултиран периодично при приемане на нови/изменение на съществуващи регулации 2.76
Правилата за регулиране дейността на местния бизнес са публично достъпни на сайта на общината 3.48
Контролните звена на общината извършват проверки въз основа на предварително разработен план и ясни критерии 3.59
Прозрачност на формиране годишен бюджет на общината 4.41
Прозрачност на изпълнение на бюджета 4.30
Прозрачност на кметския екип 3.61
Кметът и членовете на неговия екип използват различни механизми за връзка с гражданит 3.52
Информацията относно изпълнението на важни управленски решения се публикува на сайта на общината 2.52
Кметът и членовете на неговия екип използват различни механизми за отчетност 3.74
Съществува етичен кодекс/правила за поведение на членовете на управляващия екип на общината 2.98
Кметът и членовете на неговият екип прилагат основни стандарти от политиката за почтеност 3.28
Липсват случаи на неетично поведение, конфликт на интереси или корупционно поведение на членовете на управляващия екип на общинатаекип на общината 4.04
2016 - За страната, стойности на индекса по стълбове