2.92 Община Ямбол 2022, Инвестиционен анализ

Оценки

3.39 избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност
2.95 избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност
4.50 структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване
1.00 насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси
2.75 създадени условия за привличане на инвестиции

Местните власти са създали сравнително благоприятни условия за насърчаване развитието на бизнеса и за привличането на инвестиции. Равностоен принос в тази насока имат кметът и общинската администрация. Кметът е предложил управленска програма за развитието на общината, включваща мерки за добро управление и полага усилия за подобряване на средата за осъществяване на бизнес и за насърчаване на инвестициите в региона. Кметът и неговият екип използват механизмите за контрол върху доставчиците на публични услуги, свързани с изпълнение на договори по проекти на общината, включително и чрез обществени поръчки. Дефицити се установяват по отношение на прозрачността на приключили проекти на общината, при осъществяването на политика за развитие на експертния капацитет на отделните структури на общинската администрация и при прилагането на равнопоставен подход на контролните звена на общината спрямо някои фирми. Местният бизнес е консултиран периодично при приемане на нови регулации или изменение на съществуващи правила относно икономическата дейност.
Общинската администрация предлага добро качество на административните услуги; установява се определен напредък и при разширяване обхвата на предоставяните електронни услуги. Тя осигурява достъп до информация – обсъждани документи, регистри, отчети относно разпореждането с общински имоти, регистри на общинските предприятия и отчети за тяхната дейност). Въпреки че няма специализирано звено, ангажирано с инвестиционния процес, има редица документи (планове, отчети и обсъждания в Общинския съвет) относно предприети мерки за насърчаване на инвестициите чрез участие в инвестиционна дестинация „Сливен –Ямбол – Тунджа“.
Общината поддържа сайт, който осигурява добре структурирана информация относно дейността на бизнеса, с множество препратки към други информационни единици. Сайтът е организиран така, че позволява удобен достъп до търсена информация от няколко различни места. На основната страница е създадена секция „За бизнеса“, която включва линкове към „Административни услуги“, с детайлна информация относно услуги, с препратки към „Устройство на територията и строителство“, „Център за административни обслужване“, „Деловодни справки“ и „Публични регистри“. Наредбите за икономическата дейност са публикувани на достъпно място, включително. Въпреки че няма създадена специализирана секция относно инвестициите, може да се намери информация по темата – публикувани са полезна информация относно характеристиките на общината, Наредба за насърчаване на инвестициите, уведомления за инвестиционни предложения. Звеното, отговорно за инвестиционния процес, е дирекция в „Общинска собственост и икономически дейности“.
Общинските съветници осъществяват надзор върху местната изпълнителна власт. Като цяло, те поддържат връзка с избирателите си, като организират приемни и провеждат периодични срещи с гражданите. Във връзка с консултативния процес обаче се установяват недостатъчно добре изградени механизми за включване на гражданите и на бизнеса при формулиране на политики от местно значение и при обсъждане на промени в нормативната база. В публичното пространство има данни, които поставят под въпрос способността на общинските съветници да устояват на лобистко въздействие. Общинските съветници неглижират принципите за прозрачност, отчетност и придържане към етични стандарти в своята работа, както и в работата на постоянните комисии на ОбС.
Местният бизнес разполага с относително добри условия за осъществяване на своята дейност. Местните фирми и бизнес асоциациите имат установена практика да отстояват своите позиции. Местните власти прилагат основни елементи на политика за облекчаване на условията за стартиране и осъществяване на бизнес, както и за инвестиции в района.
Структурите на гражданското общество (медии и граждански организации) имат ограничен принос за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти.