4.50 Община София 2022, Инвестиционен анализ

Оценки

4.04
3.45
5.00
5.00
5.00

Местните власти са създали много благоприятни условия за насърчаване развитието на бизнеса и за привличането на инвестиции. Най-съществен позитивен принос в тази насока има работата на общинската администрация, която се нарежда на първо място сред другите общински администрации, включени в изследването. Високата оценка е резултат от адекватните ресурси, които позволяват изпълнение на функциите, и от политиката за развитие на експертния капацитет на служителите. Тези два фактора позволяват на администрацията да предоставя административни услуги, включително и широк набор от услуги по електронен път. Общинската администрация осигурява адекватно ниво на публичност на информация относно регистрите и документите, които са предмет на обществено обсъждане. Като добър пример следва да се посочи платформата „Участвайте“, в която са създадени обособени секции за обществени обсъждания, обществени консултации, кампании и анкети за обратна връзка с гражданите. Това създава добра база за консултативния процес с гражданите и бизнеса. Създадена е специализирана структура, която работи за привличане на инвестиции в общината – Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции, която има самостоятелен сайт. Дефицити се установяват по отношение на разпореждането с общинска собственост (корупционни скандали) и отчетността относно работата на администрацията, включително резултатите от работата на общинските предприятия.
Общината поддържа сайтове, които представят значителна по обем и добре структурирана информация за бизнеса. На основната страница на общината са създадени карета за достъп до „Публични регистри“, „Профил на купувача“, „Деловодна справка“ и е осигурена препратка към сайта на специализирана структура за инвестиции – Агенцията за приватизация и инвестиции. Страницата на Общинския съвет осигурява достъп до наредбите на Общинския съвет относно правилата за икономическа дейност в общината. Създаден е специализиран сайт InvestSofia, който е със съвременна визия и осигурява голямо количество добре структурирана информация. Сайтът се рекламира в обществения транспорт на столицата. Той осигурява информация относно условията и правилата за работа на бизнеса. Създадена е секция за новостартиращи бизнеси, която съдържа информация относно стимули, съвети в секции „Създайте своя бизнес“, и в „Регистрирайте своя бизнес“ с указания за различните форми; публикувана е информация за „Акселератор Стартъп София“ и за Менторска програма към „Акселератор Стартъп София“. Публикувани са данни, полезни за новорегистрирани бизнеси и за бъдещи инвеститори – „Имотен пазар“, „Офис и индустриални площи“, „Пазар на труда“, „Ключови индустрии“. Сайтът осигурява богата информация за бъдещи инвеститори. Той е структуриран по четирри измерения: 1) хоризонтално меню в горната част, която съдържа секции: „Създайте своя бизнес“, „Защо София, „Търгове и конкурси“, „За нас“, „Профил на купувача“; 2) в средата на сайта са публикувани карета към основните бизнес сектори; 3) „Актуални новини“; 4) връзка със столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции и с Бизнес каталози и анализи. Подсекция „Защо София“ съдържа мотиви и информация за „Успешни примери“, „Търгове и приватизация“, „Профил на купувача“, „Екип“; възможности за абонамент за бюлетина на Агенцията за приватизация и инвестиции. Създадената подсекция „София – бизнес дестинация 2021“ отвежда към брошури, бизнес справочници и други анализи, включително „Инвестиционен профил за 2022 година“, за предходни години назад до 2018 г., справочници за сектори (технологичен, пазар за недвижими имоти, Ключови индустрии и др.).
Кметът осъществява политика за привличане на допълнителни ресурси чрез проекти и чрез политика за привличане на инвестиции. Кметът и неговият екип използват различни механизми за комуникация и диалог с гражданите, включително и при обсъждането на стратегии и политики за развитие на общината. Дефицити се установяват относно контрола върху доставчиците на публични услуги (включително изпълнители на договори по проекти на общината и обществени поръчки) и отчетността относно управлението на общинските дружества. Проблемите относно прозрачността при възлагането на обществени поръчки и качеството на строителството и на услугите, предоставяни от изпълнители на договор и с общината имат хроничен характер.
Общинският съвет се стреми да изпълнява функцията по надзор над местната изпълнителна власт, като принос за това имат отделни активни общински съветници. Като цяло, общинските съветници са активни при поддържането на диалог с гражданите. Общинският съвет е създал правила относно консултативния процес с гражданските организации и бизнеса при обсъждане на стратегически решения и при определяне на правилата за икономическа дейност. Същевременно се установяват дефицити в управлението на местния парламент, които се изразяват преди всичко в спорни решения относно управлението на общинската собственост и възлагането на обществени поръчки, които накърняват публичния образ на Общинския съвет и повдигат въпроси относно способността на ОбС да устоява на лобистки натиск.
Местният бизнес разполага с отлични условия за осъществяване на икономическа дейност, включително и за насърчаване на нови инвестиции (наредби, облекчаващи административната тежест и насърчаващи инвестициите, специализирани общински структури, ангажирани с инвестиционния процес и взаимодействието с бизнеса). Част от бизнес организациите се възползват от възможността да предоставят становища и позиции относно промени в нормативната уредба или са инициатори на собствени политики с ефект върху антикорупционната среда в общината. Изследването показва, че бизнесът разполага с по-висок потенциал за участие в местната среда, който не е реализиран в максимална степен.
На местно ниво съществува широк кръг от граждански организации, активни граждани и медии, които имат значителен принос за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти.