2.07 Община Перник 2022, Инвестиционен анализ

Оценки

3.33 избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност
2.53 избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност
2.00 структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване
1.00 насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси
1.50 създадени условия за привличане на инвестиции

Местните власти полагат усилия за създаване на среда за развитие на бизнеса и за привличане на инвестиции. Водещ принос за това има изпълнителната власт в лицето на кмета и кметския екип, които реализират мерки за осигуряване на прозрачност в управлението и прилагат политика за развитие капацитета на местната общинска администрация. Кметът е разработил управленска програма, както и редица други стратегически документи за развитие, включително и предприема ефективни действия за привличане на външни ресурси по проекти, допълнителни към бюджета на общината. Администрацията изпълнява функциите си да поддържа публичен достъп до регистри, отчети относно изпълнението на бюджета и да поддържа обратна връзка с гражданите; необходими са допълнителни действия за осигуряването на отчетност относно дейността й.
Общината поддържа сайт, чиято структура е насочена по-скоро към нуждите на гражданите. Няма обособена секция с информация за бизнеса. В секция „Документи“ са публикувани линкове към „Профил на купувача“ и към „Устройствени планове“. В секция „Ресурси“ е публикувана информация относно „Обществени поръчки“, „Конкурси и търгове“, „Европейски програми“. Липсва структурирана информация относно условията за инвестиции и относно възможностите за подкрепа на стартиращи бизнеси, включително на бизнеси в областта на иновациите. Достъпът чрез сайта на общината до наредбите на Общинския съвет е организиран по начин, който се осъществява чрез последователни стъпки: секция „Администрация“ – „Общински съвет“, като са осигурени алтернативни връзки чрез „Наредби“ или чрез „Нормативни актове“; в последните две посочени секции е публикувана Наредба за насърчаване на инвестициите. Алтернативен достъп се осъществява чрез сайта на Общинския съвет.
Общинският съвет е приел програма за управление с ясно дефинирани приоритети. В публичното пространство има данни за недостатъчно ефективно отстояване на принципите на независимост в решения на общински съветници при управлението и контрола върху дейността на общински предприятия и на големи фирми с определящо значение за икономиката. Определени дефицити има при изграждането на прозрачни механизми за включване на гражданите и бизнеса при формулиране на политики от местно значение.
Местните фирми разполагат с благоприятни условия за осъществяване на своята дейност. Създадена е индустриална зона; през м. май Общинският съвет е приел Наредба за насърчаване на инвестициите в общината. Бизнес организациите и фирмите имат установена практика да изработват становища относно някои регулации и решения, засягащи дейността им, като ги отстояват пред местните власти. По оценки на местния бизнес средата се подобрява и фирмите не са обект на злоупотреба с власт от страна на органите на местната власт и на контролните органи. По-критични оценки са регистрирани относно скоростта на работа на звена в общината, работещи в сферата на архитектурата и строителството. Местният бизнес проявява по-скоро пасивен подход към темата за участие в антикорупционни инициативи на местно ниво. Въпросите за етиката в бизнеса не стоят на вниманието на фирмите.
Сравнително ограничен е приносът на структурите на гражданското общество (медии и граждански организации) за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти.