1.77 Община Кърджали 2022, Инвестиционен анализ
Оценки
2.80 | избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност |
2.05 | избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност |
2.00 | структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване |
1.00 | насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси |
1.00 | създадени условия за привличане на инвестиции |
Общата институционална среда не е създала особено благоприятни условия за стартиране на бизнес и за привличане на инвестиции. В сравнение с останалите институции на местно ниво, общинската администрация има най-съществен принос за средата за осъществяване на бизнес. Тя полага усилия за развитие на системата от предоставяни административни услуги и за осигуряване на достъп до базисна информация, необходима за гражданите и бизнеса (регистри с разрешителни за строеж, предприятия с общинска собственост).
Общината поддържа сайт, който осигурява ограничена по обем информация относно дейността на бизнеса. На основната страница има публикувани полета с препратки към „Публични регистри“, „Търгове“, „Профил на купувача“, „Нормативни документи“. Липсва информация относно възможности за подкрепа на стартиращи бизнеси, иновативни икономически дейности и насърчаване на инвестиции.
Дейността на кмета и кметския екип се характеризира с определени дефицити, свързани с неглижиране на принципите за прозрачност и отчетност, отсъствие на целенасочена политика за развитие на експертния капацитет на общинската администрация, непоследователно прилагани механизми за взаимодействие с местния бизнес и с гражданското общество; пропуски в политиката за прозрачност и осигуряване на достъп на гражданите. Изследването регистрира незадоволително ниво на контрол върху доставчиците на публични услуги по договори по проекти на общината, включително и върху изпълнителите на обществени поръчки.
Общинският съвет е приел Наредба за насърчаване на инвестициите. Установени са дефицити при контролната дейност на местния парламент спрямо местната изпълнителна власт и при диалога с избирателите. Въпреки че правилата за регулиране на местната икономическа дейност са публично достъпни, липсват ясни механизми за консултации с местния бизнес и за обсъждания с местните граждански организации относно политиките за развитие на общината.
Начинът, по който функционират институциите на местната власт и местното самоуправление се отразява и върху средата за осъществяване на бизнес – изследването регистрира най-ниската оценка за местния бизнес в общината в сравнение с бизнесите в останалите изследвани общини. Представители на местни фирми има възприятия и оценки за неравнопоставен подход от страна на контролните органи. Бизнесът проявява пасивност при изработването и отстояването на позиции относно регулации, засягащи неговата дейност.
Структурите на гражданското общество (медии и граждански организации) нямат практически принос за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти.