2.72 Община Добрич 2022, Инвестиционен анализ

Оценки

3.73 избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност
2.63 избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност
4.75 структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване
1.00 насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси
1.50 създадени условия за привличане на инвестиции

Местните власти осигуряват сравнително благоприятна среда за развитие на бизнеса и за инвестиции. Общинската администрация и кметският екип имат водещ принос за създаването на условия за развитие на града. Общинската администрация получава една от най-високите оценки в сравнение с другите изследвани структури в страната. Тя има създаден капацитет за ефективно предоставяне на административни услуги, включително и по електронен път. Администрацията осигурява необходимата публичност относно регистрите, обсъжданите документи и политики, поддържа добро изпълнение на стандартите за отчетност и за обратна връзка с потребителите на административни услуги.
Сайтът на общината предоставя добре структурирана информация за бизнеса, като създадената секция „За бизнеса“ е достъпна чрез началната страницата. В секцията е публикувана полезна информация относно социално-икономическия профил на общината, предоставяни услуги, наредби и правилници, проектодокументи, профил на купувача, търгове и конкурси, сключени договори с изпълнители. Липсва информация относно условията за инвестиции и за подкрепа на новостартиращи бизнеси, включително бизнеси в областта на иновациите.
Общинският съвет е приел Наредба за насърчаване на инвестициите, до която е осигурен достъп; взето е решение за създаване на икономическа зона. Изследването регистрира необходимост от структуриране на усилията на администрацията и ръководния екип на общината към практически действия за привличане на инвестиции, които да надградят приетите наредби и първите действия по изграждане на инфраструктура на икономическа зона.
Кметът реализира политика за развитие на капацитета на общинската администрация и осъществява адекватен контрол върху дейността на общинските дружества, като използва механизмите за одит; дейността на контролните органи се основава на ясен и равнопоставен подход спрямо икономическите субекти. В общината е създадена ясна нормативна база за консултативния процес с бизнеса и структурите на гражданското общество, като е осигурена публичност на правилата и на съставите на обществени и консултативни съвети. В общината е учреден Съвет за икономическо развитие, който цели да подпомага дейността на местната изпълнителна власт и за предоставя становища относно политики за развитие на общината. Наред с позитивните оценки са регистрирани и критични оценки относно прозрачността и равнопоставеността на участниците в консултативния процес в общината и относно способността на общински съветници да устояват на лобистко въздействие.
Местният бизнес разполага с добри условия за осъществяване на икономическа дейност. Негови представители проявяват спорадична активност при отстояването на позиции относно правилата за икономическа дейност в общината. Местният бизнес не е активен по отношение на антикорупционните инициативи в общината.
Гражданските организации имат реален принос при обсъждане на политики за развитие и играят известна роля за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти. Приносът на медиите е сравнително по-ограничен.