3.20 Община Габрово 2022, Инвестиционен анализ
Оценки
3.69 | избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност |
2.32 | избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност |
3.00 | структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване |
4.00 | насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси |
3.00 | създадени условия за привличане на инвестиции |
Местните власти осигуряват благоприятна среда за развитие на бизнеса и за привличане на инвестиции. Общинската администрация разполага с изграден капацитет за предоставяне на административни услуги за бизнеса и е основният институционален стълб в общината. Местната изпълнителна власт в лицето на кмета и кметския екип полагат усилия за привличане на инвестиции и допълнителни средства за развитие на общината; дефицити се установяват относно ефективността на контрола върху доставчиците на публични услуги и изпълнители на договори по проекти на общината, включително и обществени поръчки. Регистрирани са оценки на бизнеса за прилагане на избирателен подход при осъществяване на контролната дейност.
Сайтът на общината е структуриран с множество панели, които отвеждат към теми, които имат връзка с бизнеса, като няма обособена секция за бизнеса. На основната страница има осигурен достъп до теми „Административно-обслужване“, „Географско-информационна система“, „Социално-икономически профил“, „Туризъм“, „Устройство на територията“, „Проекти и програми“. Сайтът осигурява полезна информация относно социално-икономическия и инвестиционния профил на общината (с данни относно работна ръка, условия за разрешителни за строителство, индустриални зони и основни инвеститори с периода 2012 – 2020 г.). Осигурен е достъп до редица наредби относно икономическата дейност в общината (за поставяне на преместваеми обекти, за условията за провеждане на търговска дейност и др.); няма достъп до наредба за насърчаване на инвестиции.
Общинските съветници се стремят да осъществяват контрол върху дейността на изпълнителната власт и да поддържат диалог с гражданите. Установени са механизми за включване на гражданите и техните организации при формулиране на политики от местно значение. Някои решения на Общинския съвет дават основания за критични оценки относно способността да удържа на непрозрачно лобистко въздействие.
Бизнесът разполага с относително добри условия за работа. Съществуват данни за решения на местната власт и действия на контролни институции, които не третират равнопоставено различните бизнеси. Местният бизнес е пасивен както при отстояване на позиции относно регулации, засягащи икономическата му дейност, така и относно подкрепата за антикорупционни политики и инициативи на граждански организации и на местните власти.
Гражданските организации имат определен принос за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти. Приносът на медиите е сравнително по-ограничен.