2.54 Община Видин 2022, Инвестиционен анализ
Оценки
3.59 | избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност |
2.87 | избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност |
3.75 | структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване |
1.50 | насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси |
1.00 | създадени условия за привличане на инвестиции |
Местните власти полагат усилия за създаване на среда за развитие на бизнеса и за привличане на инвестиции. Водещ принос за това има изпълнителната власт в лицето на кмета и кметския екип, които реализират мерки за осигуряване на прозрачност в управлението и прилагат политика за развитие капацитета на местната общинска администрация. Модернизирани са информационните системи на администрацията и е създадена система за качествено предоставяне на административни услуги.
Сайтът на общината предоставя структурирана информация за бизнеса, като създадената секция „За бизнеса“ и функционирането на система за търсене на информация по дати позволяват сравнително лесен и удобен достъп до информация. Общинският съвет е приел наредба за насърчаване на инвестициите в община Видин. Взето е решение за създаване на индустриална зона, но липсват данни за конкретни практически действия по неговото изпълнение. Осигурени са нормативни предпоставки за включване на бизнеса при разглеждане на регулации относно икономическата дейност в общината, като те трябва да бъдат доразвити в конкретни и прозрачни механизми на консултативния процес. Сайтът не предоставя друга информация относно условията за инвестиции в общината, възможности за подкрепа на стартиращи бизнеси, включително и на бизнеси в областта на иновациите.
Местният бизнес разполага с възможности за осъществява свободно своята дейност. Фирмите и бизнес организациите имат относително пасивна нагласа към форми на диалог и консултации относно политики за развитие, обсъждания относно промени в нормативната уредби и инициативи за добро управление. Темата за етиката в бизнеса и участието в антикорупционни инициативи не стоят на вниманието на местните фирми и бизнес организациите.
Сравнително ограничен е приносът на структурите на гражданското общество (медии и граждански организации) за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти.