3.24 Община Велико Търново 2022, Инвестиционен анализ

Оценки

3.61 избрани показатели за Общински съвет, кмет и общинска администрация, структури на съдилища и полиция, относими към средата за икономическа дейност
2.61 избрани показатели за гражданско общество (медии, граждански организации, бизнес и политически партии), относими към средата за икономическа дейност
4.00 структурирана информация за бизнеса относно правилата за икономическа дейност и административното обслужване
2.50 насърчаване на иновативни стартъпи и облекчени условия за нововъзникващи бизнеси
3.50 създадени условия за привличане на инвестиции

Местните власти осигуряват благоприятна среда за развитие на бизнеса и за привличане на инвестиции. Общинската администрация и кметският екип имат водещ принос за създаването на условия за развитие на града. Администрацията има създаден капацитет за ефективно предоставяне на административни услуги, включително и по електронен път. Тя осигурява необходимата публичност относно регистрите, обсъжданите документи и политики, като поддържа адекватна обратна връзка с потребителите.
Сайтът на общината осигурява основна информация относно дейността на бизнеса, която е представена в секции „Инвестиционна дестинация“ „Икономика и финанси“ и „Строителство и инвестиционна дейност“. Основната информация е структурирана в секция „Инвестиционна дестинация Велико Търново“, където са публикувани данни относно икономически профил на региона, бизнес средата, местни разпоредби, локация и свързаност, ИТ и аутсорсинг, земя и пазар на имоти, образование и пазара на труда. Създаден е и специализиран сайт „Инвест Велико Търново“, който осигурява по-детайлна информация по посочените по-горе теми, като включва и информация относно потенциала за иновации.
Изпълнителната власт в лицето на кмета и кметския екип прилагат политика за развитие на общината в две направления: развитие на капацитета на администрацията и насърчаване на инвестиционната дейност. Те осъществяват контрол върху дейността на общинските фирми и спрямо изпълнителите на договори по обществени поръчки; в тази връзка са установени пропуски по отношение на отчетността за постигнатите резултати.
Дейността на Общинския съвет се основава на ефективното търсене на отчетност от кмета и администрацията, както и в осигуряването на публичност относно обсъжданите документи. Създадените правила за участие на бизнеса в консултативния процес следва да бъдат надградени в конкретни и прозрачни механизми за взаимодействие. Общинският съвет е приел Наредба за насърчаване на инвестициите.
Местният бизнес разполага с благоприятни условия за осъществяване на икономическата дейност, особено в сферата на културния туризъм. Той притежава потенциал и ресурси да играе ключова роля в политиките за добро управление, но проявява по-скоро пасивен и декларативен подход към темата. Бизнесът има съществен потенциал за развитие в сферата на културата, културния туризъм и иновациите. Няма данни за неравнопоставен подход на контролните институции спрямо фирмите.
Принос на структурите на гражданското общество (медии и граждански организации) за осъществяване на обществен контрол върху институциите, респективно за създаване на среда, благоприятстваща инвестициите и честната конкуренция между икономическите субекти: умерен, с потенциал за по-съществен принос при мобилизиране на интелектуалните ресурси на ВТУ и НВУ.